Bankovanie a jeho účinky

Bankovanie je liečebná metóda, ktorá spočíva v prikladaní baniek. V nich sa vytvorí podtlak a tým sa prisajú o pokožku. Princípom tohto pôsobenia je reflexné dráždenie, ktoré spôsobuje prekrvenie a dráždenie kožných receptorov vákuom, ktoré sa vytvorí v banke. Dochádza k zlepšeniu periférneho obehu krvi, lymfy a medzitkanivovej tekutiny, zvyšuje sa látková výmena a zrýchľuje sa metabolizmus kože a podkožia, zlepšuje sa svalové napätie – tonus a elasticita.

Pri suchom bankovaní nedochádza k porušeniu kože. Podtlakom sa vyvolá podráždenie, ktoré spôsobí, že červené krvinky preniknú z ciev do priestoru okolo nich. Nedochádza k poraneniu vlásočnic. Červené krvinky sa musia z krvnej podliatiny opäť odstrániť. Organizmus výrazne zvýši prekrvenie bankovaného miesta a tým aktivuje všetky životné pochody v narušenom mieste. To znamená, že vďaka bankovaniu je neprekrvené spojivové tkanivo so zníženým metabolizmom nútené zvýšiť svoju výkonnosť.

bankovanie

Mechanické účinky bankovania sa využívajú hlavne pri chybnom postavení stavcov a pri vzniknutých blokádach, pretože pri rotáciách stavcov do strany alebo prepadoch smerom do tela vznikajú zároveň aj tkanivové spazmy a nežiaduce stavy v okolí blokády.

Veľký prínos má bankovanie pre zvieratká postihnuté spondylózou. Poškodenú štruktúru chrupavky a kosti už nemožno zmeniť, ale vďaka bankovaniu dochádza k podpore metabolizmu a uvoľneniu stiahnutých tkanív a svalov. Bankovanie dokáže zvieratkám s touto závažnou chorobou zvýšiť kvalitu života.

(copyright © Andrea Dunová  www.dornovametoda-zvirata.cz)

Spokojní pacienti