Rehabilitácia pre športujúce psy
Pri záťaži a tréningu je potrebná ohybnosť, sila, koordinácia, rovnováha a vytrvalosť. Každé zranenie, pád, pokĺznutie na prekážke mení správnu polohu kostí a dochádza k zmenám v pohybovom aparáte.
Často najprv vzniká chybný pohybový vzorec, následne dochádza ku krívaniu a zvýšenej citlivosti tkanív. Pokiaľ sa tieto signály neriešia a prehliadajú, môže dôjsť k poškodeniu kĺbu, rozvoji ochorenia oporného aparátu alebo ochrnutiu zvieraťa. Opakovaná a neprimeraná záťaž môže byť príčinou vzniku zmien na štruktúre kostí a rozvoja niektorých ochorení chrbtice, hlavne spondylózy a wobbler syndrómu.
Vzhľadom k postupnému vývoju pohybového aparátu je nutné zvážiť, kedy zviera zaradiť do športovej záťaže. Pokiaľ kosti nedokončili svoj vývoj a svalový korzet tiež nie je dostatočne vyvinutý a pevný, aby dokázal vytvoriť účinnú ochranu kostrovej sústave, je treba záťaž zvyšovať postupne a v malých dávkach. Pri veľkej záťaži dochádza k nadmernému tlaku na kĺby a kĺbové chrupavky a môže sa rozvinúť množstvo ochorení pohybového aparátu. Každé zviera má svoje limity výkonnosti a veľmi často sú tieto limity závislé na stavbe a stave pohybového aparátu. Pokiaľ majitelia dokážu tieto limity chápať, nie sú sklamaní nedostatočnou výkonnosťou zvieratka, ale trénujú s citom a doprajú mu starostlivosť, ktorá môže športové výsledky zlepšiť.
Ako často ošetrovať športujúce zvieratá?
Početnosť ošetrení vždy závisí na miere záťaže zvieraťa. Pri športovaní so zvieratami je možné ošetrovať po každom tréningu a/alebo po každom závode.
Dôvodom k tejto frekvencii je fakt, že stačí pár nešťastných pádov, nepodarených skokov, nárazov do prekážok a v opornom aparáte dôjde k narušeniu stability. Zradný je fakt, že zviera nejaví známky obmedzenia, ochorenia alebo bolesti.