Bankovanie a jeho účinky

Bankovanie je liečebná metóda, ktorá spočíva v prikladaní baniek.
Pri bankovaní zvierat sa používajú plastové banky s piestom a vákuovou pumpičkou, ktorá zaistí odsatie vzduchu, alebo gumené banky, kde je vzduch vytlačený ručne, stlačením banky. Tieto banky sa prikladajú na telo a po určitej dobe pôsobenia sa podľa potreby preložia na ďalšie miesto na tele.
Bankovanie spôsobuje prekrvenie podkožia a dráždenie kožných receptorov vákuom, ktoré sa v banke vytvorí. Organizmus výrazne zvýši prekrvenie a tok lymfy v bankovanom mieste. Cieleným podráždením sa spúšťajú v tele aktívne procesy vedúce k uzdraveniu.
Neprekrvené spojivové tkanivo so zníženým metabolizmom je mechanickými účinkami bankovania nútené zvýšiť svoju výkonnosť. Zároveň dochádza k uvoľneniu šliach a svalov, ktoré sú obalené fasciami, a kĺbových spojení, ktorých funkcie a rozsah pohybu sú závislé na napätí svalov a tkanív.
Vplyvom bankovania sa zlepšuje metabolizmus tkanív, periférny obeh krvi a lymfy. Bankovanie na povrchu tela dokáže ovplyvniť funkciu príslušných orgánov. Na chrbte sa nachádza množstvo reflexných zón a každý vnútorný orgán má na povrchu tela priradenú svoju reflexnú zónu. Napravením negatívnych zmien v týchto zónach dochádza k navráteniu rovnováhy vnútri tela.

Bankovanie psov:
Bankovanie u psov vyžaduje vyholenie srsti, aby sa mohla banka prisať na kožu. Pre lepšie prisatie sa koža potrie lekárskou vazelínou. Bankuje sa vždy za pohybu zvieraťa, čím sa zlepšujú mechanické účinky. U psov sa bankujú všetky úseky chrbtice, okrem chvostových stavcov.
Veľký prínos má bankovanie pre psy postihnuté spondylózou. Vďaka bankovaniu dochádza k podpore metabolizmu a uvoľneniu stiahnutých tkanív a svalov.

bankovanie

Mechanické účinky bankovania sa využívajú hlavne pri chybnom postavení stavcov a pri vzniknutých blokádach, pretože pri rotáciách stavcov do strany alebo prepadoch smerom do tela vznikajú zároveň aj tkanivové spazmy a nežiaduce stavy v okolí blokády.

Veľký prínos má bankovanie pre zvieratká postihnuté spondylózou. Poškodenú štruktúru chrupavky a kosti už nemožno zmeniť, ale vďaka bankovaniu dochádza k podpore metabolizmu a uvoľneniu stiahnutých tkanív a svalov. Bankovanie dokáže zvieratkám s touto závažnou chorobou zvýšiť kvalitu života.

(copyright © Andrea Dunová  www.dornovametoda-zvirata.cz)

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins
Error: Connected account for the user rehabilitaciazvierat does not have permission to use this feed type.